Jak nauczyć dziecko zarządzać kieszonkowym

Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko zarządzać kieszonkowym? Sprawdźmy kilka praktycznych porad.

Badania wykazały, że im wcześniej nauczymy dziecko zasad racjonalnego gospodarowania pieniędzmi, tym lepiej będzie sobie radzić finansowo w dorosłym życiu.

Cenne umiejętności możemy kształtować już nawet u maluchów w wieku około 5 lat.

Dawanie dziecku kieszonkowego ma ogromną wartość, pod warunkiem, że będzie ono połączone z nauką zarządzania pieniędzmi.

Wiele osób uważa, że kilkulatek jest zbyt mały, aby przyswoić jakiekolwiek wartościowe treści dotyczące finansów. Nic bardziej mylnego.

Umysł dziecka chłonie wszystko jak gąbka i błyskawicznie przyswaja nowe informacje, dzięki czemu z łatwością wyrobimy u dziecka dobre nawyki finansowe, które będą procentować przez całe życie.

Ustal finansowe zasady i namawiaj dziecko do wyznaczania pierwszych celów

Zdecyduj, jaką kwotę kieszonkowego będzie otrzymywać dziecko i kiedy. Im młodsze dziecko, tym ta kwota powinna być niższa i wypłacana w mniejszych odstępach czasu.

Dla kilkulatka najlepszą opcją będzie 5-7 złotych raz na tydzień. Dziecko powinno dostawać obiecane kieszonkowe zawsze tego samego dnia tygodnia przykładowo w niedzielę.

Ustalcie również, w jaki sposób maluch będzie przechowywać swoje pieniądze. Najlepszym rozwiązaniem dla małego dziecka jest posiadanie specjalnej skarbonki na kieszonkowe.

Wybierzcie się razem do sklepu, gdzie zdecydujecie, która będzie odpowiednia. To bardzo ważne, aby dziecko miało wyznaczone miejsce na pieniądze.

Nauczy się w ten sposób dbania o porządek w swoich finansach i traktowania pieniędzy z szacunkiem. Warto też porozmawiać z maluchem o tym, że monety nie służą do zabawy i trzeba uważać, aby ich nie zgubić.

Jak nauczyć dziecko zarządzać kieszonkowym w praktyce?

Kilkuletnie dzieci bardzo często od razu po otrzymaniu kieszonkowego, chcą wydać całość pieniędzy na drobne przyjemności takie jak słodycze.

Jeśli chcesz, aby dziecko nauczyło się racjonalnie zarządzać swoimi środkami, nie pozwalaj mu na to. Zachęć malucha do ustalenia jakiegoś większego celu, na który będzie odkładać pieniądze.

Może to być zakup wymarzonej zabawki, hulajnogi czy biletu do kina. Pozwól dziecku zdecydować, czy chce odkładać całą kwotę otrzymaną w ramach kieszonkowego, czy tylko jej część.

Poinformuj pociechę, ile potrwa oszczędzanie na wybrany cel w obu przypadkach. Jeśli zdecyduje się odkładać część środków, ustalcie dokładną kwotę i trzymajcie się jej.

Pozostałą część kieszonkowego pozwól dziecku wydać na bieżące przyjemności. Zobaczysz, że im będzie starsze, tym więcej będzie chciało odłożyć.

Kiedy już uzbiera się cała potrzebna na zrealizowanie wybranego celu kwota, przeliczcie razem pieniądze ze skarbonki i udajcie się do sklepu. Ważne, aby to dziecko dokonało płatności.

Uzmysłowi sobie dzięki temu, że pieniądze są szczególnie cenne i warto je systematycznie odkładać, aby później móc cieszyć się ze spełnionych marzeń.

Praktyka pokazuje, że po uzbieraniu środków na kilka wymarzonych przez dziecko rzeczy, będzie ono coraz chętniej oszczędzać.

Będzie bardziej interesować się stanem swoich finansów i sprawdzać, ile jeszcze środków musi zgromadzić, aby osiągnąć cel. Zaprocentuje to wielokrotnie w dorosłym życiu.

Pomóż stworzyć plan zarządzania pieniędzmi

Małe dzieci bywają niecierpliwe. Zdarza się, że złoszczą się, ponieważ kilka tygodni odkładania na zrealizowanie konkretnego celu wydaje się im wiecznością.

Możesz ułatwić i uprzyjemnić maluchowi okres oczekiwania na spełnienie marzenia, tworząc dokładny plan zarządzania pieniędzmi.

Jeśli dziecko zna już cyfry, doskonale sprawdzi się metoda planowania w kalendarzu. Użyj dużego kolorowego kalendarza ściennego z datami.

Policz, ile pieniędzy dziecko musi odłożyć, aby kupić wybraną rzecz i jak długo to potrwa.

Zapisz w kalendarzu przy wybranym dniu tygodnia, w którym maluch dostaje kieszonkowe, obecnie posiadaną kwotę. Niech jej cotygodniowe zapisywanie stanie się waszym rytuałem.

Za każdym razem, gdy to robicie, informuj dziecko, ile jeszcze potrwa oszczędzanie i chwal je za podjęte kroki.

Jak nauczyć dziecko zarządzać kieszonkowym – podsumowanie

Badania wykazały, że dzieci, które wcześnie zetknęły się z pieniędzmi i zostały nauczone racjonalnego gospodarowania nimi, w dorosłym życie dokonują znacznie lepszych inwestycji, częściej osiągają wyznaczone cele i rzadziej popadają w długi.

Wczesna nauka oszczędzania chroni również przed zachowaniami impulsywnymi takimi jak wydawanie całej zarobionej kwoty naraz i wyrabia cierpliwość w procesie, który nazywa się odroczona gratyfikacja.

Naukami efektywnego zarządzania pieniędzmi to także sposób na zapoznanie dzieci z tajnikami poznawania swoich potrzeb, odpowiedniego planowania, wytrwałości w dążeniu do celu.

Dzięki tym wszystkim umiejętnością budujemy poczucie własnej wartości oraz wiarę we własne siły, co ma wpływ nie tylko na nasze finanse, ale właściwie na wszystkie dziedziny życia.

Warto więc zacząć uczyć dziecko finansów już w wieku przedszkolnym.

Sprawdź również, czy możliwa jest praca dla nieletnich przez internet.