Jak i kiedy inwestować w złoto
Czy jesteś jedną z tych osób, która zastanawia się – jak i kiedy inwestować w złoto? Jeżeli tak, ten artykuł jest dla Ciebie.
Złoto odcisnęło piętno na naszej cywilizacji. Przez wieki stało się symbolem prestiżu, władzy i bogactwa.
System złotej waluty był pierwszym systemem walutowym, w którym odpowiednia waga złota odpowiadała określonym dobrom materialnym.
System ten bardzo dobrze funkcjonował aż do pierwszej wojny światowej.
Złoto było miernikiem wartości, środkiem płatniczym i służyło do gromadzenia rezerw. Do dziś złoto zachowało swoją jedną, unikalną cechę.
Zawsze utrzymuje swoją wartość. Inwestowanie w złoto jest szczególnie ważne, dla wszystkich tych, którzy nie ufają władzy, rządom i papierowym pieniądzom. To niejako oczywiste. Ilość złota na rynku jest ograniczona.
Papierowe pieniądze, tylko poprzez decyzję jednego człowieka, mogą błyskawicznie zmienić swoją wartość.
Zainteresowanie tym kruszcem rośnie, gdy rynki finansowe przeżywają wstrząsy. Nie da się przewidzieć terminów nadchodzących kryzysów, ale posiadanie złota w swoim portfelu inwestycyjnym, zawsze łagodzi ten wstrząs.
Aby jednak złoto spełniało swą niejako anarchiczną funkcję, musi przyjmować formę fizyczną.
Jak i kiedy inwestować w złoto, czyli kruszce na giełdzie
Akcje kopalni złota, fundusze, certyfikaty na złoto nie zabezpieczą nas przed zawirowaniami na świecie. Złoto fizyczne tak. Cena złota zależy od wielu czynników.
Trzeba pamiętać, że jego cena notowana jest na londyńskiej giełdzie tylko w jednej walucie – dolarze amerykańskim.
Tymczasem, większość z nas zarabia w złotówkach. Nie można więc ignorować kursu złotówki do dolara.
Walutę korzystnie można wymieniać na przykład w kantorach online – https://rankingkont.org/ranking-kantorow-internetowych/
Śledzenie historycznych wartości pozwala także na stwierdzenia, że cena złota rośnie, jeśli mamy do czynienia z negatywnymi stopami procentowymi, przy rosnącej inflacji i spadającym optymizmie gospodarczym.
Zdaje się, że najwyższy czas inwestować w złoto… Jeśli zdecydujemy się kupić złoto fizyczne, musimy pamiętać, aby darować sobie zakup biżuterii, galanterii jubilerskiej, przedmiotów dekoracyjnych.
Wyroby takie są zdecydowanie droższe, niż cena złota, które zawierają. Dochodzą określone kwoty za pracę złotnika, obróbkę, wartość estetyczną.
Nie można jednak ich traktować jako inwestycji. W momencie sprzedaży uzyskamy za nie dokładnie taka kwotę, jak za cenę złomu kruszca.
Podobnie, nie ma najmniejszego sensu, kupowanie numizmatów. Wartość kolekcjonerska może być wysoka, ale tylko dla tych, którzy faktycznie gromadzą tego typu zbiory.
W co najlepiej inwestować?
Złoto inwestycyjne to praktycznie dwa rodzaje wyrobów: monety bulionowe i markowe sztabki. Monety są zdecydowanie lepsze w przypadku mniejszych inwestycji.
Wybór nie jest specjalnie skomplikowany, mamy na rynku dokładnie pięć popularnych monet.
Najpowszechniejsza, bo wyrabiana jako pierwsza, jest afrykańska moneta, w wymiarze podstawowym ważąca 1 uncję trojańską (31, 1 grama) – Krugerrand z RPA.
Kolejne to kanadyjski liść klonowy, amerykański orzeł, wiedeńscy filharmonicy oraz brytyjskie suwereny.
Na rynku występuje kilka innych rodzajów monet: np. chińska panda, ale są one zdecydowanie mniej popularne.
Podobnie, można zakupić monety mniejsze, ale w takiej sytuacji marża sprzedawcy może wpływać na opłacalność zakupu.
W przypadku sprzedaży, łatwiej będzie nam zbyć powszechnie znane monety.
Podobnie sztabki, powinniśmy nabywać tylko od renomowanych producentów. Wyrób lokalny może być tańszy, ale trudniejszy w sprzedaży.
Złoto zawsze warto kupić u licencjonowanych dilerów. Inwestowanie można zacząć przeglądając zasoby np. Mennicy Polskiej.
Sprawdź również artykuł w którym zastanawiamy się, czy zakładanie Indywidualnego Konta Emerytalnego w wieku 60 lat ma sens.